Godziny otwarcia

Od pon 9:00 do pią 21:00

Sob od 9:00 do 17:00

Zadzwoń do nas

Wyślij do nas e-mail

Bezpieczny transport roślin

transport roślin

Bezpieczny transport roślin

Przeprowadzka winna być bezpieczna nie tylko dla cennych przedmiotów ale również roślin. Rośliny zielone nie lubią zmiany miejsca, a tym bardziej pakowania, transportu, przenoszenia czy przeciągów. Warto jest zadbać o minimalizacje skutków przeprowadzki w postaci połamanych gałązek, zniszczonych korzeni, pourywanych liści i innych uszkodzeń.

Transportowanie roślin

Transport roślin wymaga ostrożności i łatwy nie jest. Przede wszystkim winien być szybki, gdyż rośliny nie lubią ciemności ani zmian temperatury i przesuszenia. W transporcie łatwo jest o zwiędniecie lub wysuszenia, ponadto im większa roślina tym łatwiej ja połamać. Rośliny kwitnące często opadają w transporcie, rośliny doniczkowe zaś mają problem z utrzymaniem ziemi. Zabezpieczenia są konieczne. Do transportu rośliny winny być należycie nawilżone i odpowiednio opakowane. Nie można zabrać im powietrza, zatem i owijanie folią to zły pomysł. Dobrym rozwiązaniem są kartony. Aby z donic nie wysypywała się ziemia dobrze jest zabezpieczyć podłoże folią, workiem. By zaś roślina w pudełku nie dotykała ścianek można posłużyć się podporami i patykami rozporowymi które przyblokują obijanie się rośliny o ściany pudła. W pudełku dobrze jest naciąć dziurki zwiększając dopływ światła i powietrza. Nie powinno się namaczać rośliny gdyż woda może przemoczyć karton transportowy.

Wyścig z czasem

Transport roślin zielonych winien być jak najszybszy i zajmować niewiele czasu. W ten sposób roślina może nie dostrzec zmiany poza zmianą lokalizacji docelowej. Niestety nie zawsze jest to możliwe i rośliny transportowane są nie jeden a kilka dni. Również i po kilku a nawet kilkunastu dniach roślina może wrócić do stanu sprzed przeprowadzki jeśli o nią po rozpakowaniu dobrze zadbamy. Niemniej szybki transport to ważny element przeprowadzki. Jeżeli mamy taką możliwość należy transportować rośliny nocą, w dni mało upalne bądź mało mroźne. Dbać zawsze należy o to aby rośliny jak najmniej odczuły podróż.

Przeprowadzka luzem

Przenoszenie roślin luzem to kiepski pomysł na przeprowadzkę mimo iż pozornie może wydawać się najmniej inwazyjny. Niestety donicę z kwiatem łatwo jest przewrócić, o roślinę się potknąć itp. Poza przeprowadzkami w niedalekiej odległości rośliny na czas przeprowadzki i transportu dobrze jest zapakować. Winno się zadbać o każdą roślinę z osobna. Oczywiście w zależności do rodzaju roślin można je grupować w kosze, większe pudła i opakowania. Dobrze spakowane rośliny mogą nie odnieść żadnych śladów transportu.

Zabezpieczenie przed temperaturą

Stosowne opakowanie roślin ważne jest także w przypadku transportu roślin zimową porą, podczas ulewy, mrozu lub upałów słonecznych. By schronić roślinę przed przeciągiem, szokiem termicznym warto roślinę zabezpieczyć chociażby workiem, folią, ręcznikiem papierowym itd. Niestety zielone rośliny szybko mogą przemarznąć lub wyschnąć, bądź się zaparzyć. Przeciąg nie jest wskazany ale wietrzenie owszem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *